Kan je wel wat extra motivatie gebruiken om weer (meer) te gaan trainen voor je volgende trektocht met de tent? Hier enkele tips om weer meer te gaan fietsen en wandelen om je voor te bereiden op een langere reis met de tent.
Idealiter ben je de hele winter gewoon doorgegaan met wat je normaal altijd doet om je voor te bereiden op een vakantie. Zoals: fietstochten maken en aanvullend wat hoge intensiteit intervaltrainingen doen en wandeltochten maken. Maar grote kans dat je vaak naar buiten keek en vond dat het te hard waaide/regende of dat het te koud/grijs was en dat trainen op een lager pitje stond. Dan is het nu wel hoogste tijd om in actie te komen want over minder dan twee maanden gaan weer alle campings open en brandt het kampeerseizoen los.
Motivatie: winterkamperen
De eerste motivatie hebben we al gegeven: het is nog maar zeven weken tot alle campings weer open gaan. Ideaal om eventueel nieuw aangeschafte kampeerspullen te gaan testen in voorbereidende weekendjes. Maar daarvoor hoef je niet op te wachten op de lente want ook in de winter zijn er campings open. Bijvoorbeeld bij de SVR en de Groene Koepel.
Wij fietsen in een driedaags weekend graag een driehoekje: op dag één fietsen we van de auto of een treinstation naar de eerste camping. Op dag twee fietsen we naar de tweede camping en op de derde dag fietsen we terug naar de trein of auto. Als er geen tweede camping te vinden is op fietsafstand, dan kan je ook via verschillende routes op en neer naar de camping fietsen en op de tweede dag een rondje maken waarbij je weer terugkomt op de camping.
Motivatie: professioneler trainen met boek
Pak je training professioneler aan door er een boek bij te pakken. Bijvoorbeeld Go Ride van Angélique Dupré en Maarten Vangramberen. Ondertitel: Bouw in 12 weken je beste fietsconditie op. Hierin vind je trainingschema’s, recepten, core stability oefeningen en heel veel mooie foto’s waarvan je vanzelf wel weer (meer) zin krijgt om in het zadel te klimmen.
Motivatie: beloon jezelf met een medaille
Beloon jezelf niet alleen met een betere conditie maar ook met een medaille! Er zijn verschillende sites waarop je medailles kunt krijgen voor diverse uitdagingen waarbij je verschillende afstanden aflegt. De op deze manier te verkrijgen medailles hebben diverse thema’s. Plaatsen, bekende trails, gebeurtenissen maar ook bijvoorbeeld medailles van bekende fantasy verhalen als LOTR, HP en GoT (fans van fantasy kennen de afkortingen).
In het kort werkt het zo: je koopt een virtuele challenge. Je fiets, wandelt, roeit of zwemt de bijbehorende afstand en legt die vast met een fitness tracker (Apple Watch, Fitbit, sporthorloge, etc.). In een bijbehorende app kan je ondertussen zien waar en hoe ver je bent. Vaak wordt bij de challenge aangegeven of er een virtuele kaart bij zit. Zodra je de challenge behaald hebt, wordt de medaille opgestuurd. Verzamelwoede kan zo zorgen voor een extra motivatie om te trainen.
Er zijn diverse sites met virtuele challenges, dus kijk wat jou aanspreekt qua vormgeving en uitdagingen:
Medalmad Bij de uitdagingen van meer dan 100 mijl vind je bijvoorbeeld Land’s End waarvoor je precies de 1406 kilometer moet afleggen dat de afstand is tussen John O’Groats en Land’s End. De medaille kan gepersonaliseerd worden met bijvoorbeeld je naam. De challenges op deze site hebben een vaste duur. Dat betekent dat je niet zelf kunt aangeven hoe lang je er over denkt te doen. Er zijn al challenges vanaf 10 kilometer.

Medaille voor het virtueel afleggen van de Appalachian Trail
Pacer Virtual Challenges en The Conqueror sturen je tijdens je uitdaging in je mailbox ansichtkaarten over je voortgang. Conqueror plant elke 20 procent die je hebt afgelegd ook nog een boom. Hier kan je bijvoorbeeld Route 66 afleggen of The South Downs way. Vooral leuk om te doen als je die routes al eens in het echt afgelegd hebt, want kilometers in Nederland zijn nou niet precies hetzelfde als kilometers in de V.S. of Engeland, qua inspanning.
De medailles zijn niet de blikkerige medailles die je kent van de gemiddelde sportvereniging in Nederland. Er zitten bijvoorbeeld draaiende onderdelen in of er kan iets open klappen en zowel de voor- als achterkant zijn het bekijken waard.
Motivatie: afvallen
Wellicht heb je je wat laten gaan met de feestdagen en mogen er wel weer wat pondjes af. Leg je eetpatroon dan eens een tijdje vast om inzicht te krijgen over waar de verborgen calorieën zitten. Dat kan in apps als MyFitnessPal of Calorieën en voedingstracker. Heb je ook een fitness tracker, dan zie je ook hoeveel calorieën je extra verbrand hebt. MyFitnessPal kan connectie leggen met tientallen andere apps voor fitnessdata, zoals MapMyRide, Strava, TrainingPeaks, Garmin Connect en iHealth.
Motivatie: vakantieplannen
De beste motivatie is: maak vakantieplannen. Kom in de reisstemming. Waar ga je heen, welke route ga je afleggen? Voldoet je huidige uitrusting daarvoor? Zodra je een doel hebt, een land dat je wil bezoeken, een trail die je wilt afleggen, komt de motivatie om er fit voor te worden vanzelf.
En als je echt niet gemotiveerd kan worden om in grijs, koud en nat weer naar buiten te gaan: op het zuidelijk halfrond of dichter bij de evenaar schijnt de zon. Waarom wachten op de lente in Nederland? Reis naar de zomer!
En, wat motiveert jou? Laat het weten in de reacties.


